top of page

"חשמל קלאסי"

Anchor 5
תיאור המופע

 

במאה ה-21 אנו עומדים בפני אתגר לא פשוט כיצד לקרב בני נוער למוסיקה הקלאסית ולבנות את קהל הקונצרטים הבא, שכיום הולך ומתמעט. האתגר הזה  ניצב  בפני כל מי שאמנות המוסיקה חשובה לו: מורים, מחנכים ומוסיקאים
באשר הם.

 

אנו נענינו לאתגר ומצאנו דרך ייחודית ומקורית להתמודד אתו בפרויקט "חשמל קלאסי" שיזמנו. מטרת הפרויקט היא לדבר עם בני הנוער בשפה אמנותית שהם מכירים ומורגלים אליה על מנת לקרב אותם לעולם מוסיקלי ואסתטי שממנו
הם רחוקים.

 

לשם כך הקמנו את ההרכב "ספייבורג" הכולל כינור, ויולה, קונטרבס ותופים. במתכונתו זו ההרכב שובר את המוסכמות, שכן הכלים ה"קלאסיים" מופעים כאן בלבוש מודרני. אלו כלים חשמליים שמצד אחד נדרשים לטכניקת נגינה קלאסית אך מצד אחר הסאונד המופק מהם (היכול למלא אולמות גדולים) מכתיב סגנון מוסיקלי עכשווי. כך יכול אנסמבל המיתרים המודרני "ספייבורג" לנוע בטבעיות מקלאסי לרוק ובחזרה. לדוגמה, אם אנו משמיעים יצירה של פגניני בכינור, מיד אחריה מנוגן בוויולה סולו וירטואוזי של אחד מהרכבי הרוק הידועים, שנכתב במקור לגיטרה חשמלית.

 

היכולת הזאת לנוע בין הז'אנרים באה מתוך הרצון לשבור את המקובעות ואת הסטיגמות שיש לבני הנוער לגבי מוסיקה קלאסית, לפתוח אותם לסגנונות השונים ולעורר בהם סקרנות ועניין גם כלפי היצירות הקלאסיות. המטרה היא לצאת מבידוד המוסיקה הקלאסית באולמות הקונצרטים במתכונת השמרנית ולהגיש אותה באופן חי ועכשווי לצד הרוק והפופ, להראות את השונה ואת הדומה בין הסגנונות ובעיקר לשלב ביניהם, שהרי הכול זה בסופו של דבר מוסיקה.

 

נגני ההרכב מנגנים כולם בתזמורות שונות בארץ ולכולנו רקע מוסיקלי אקדמי.  הרפרטואר שבחרנו למופע כולל קטעים נבחרים מאת גדולי המלחינים – באך, ויוואלדי, מוצרט, בטהובן ופגניני – ואנו משמיעים את יצירותיהם בהשפעת סגנונות רוק שונים.

 

לקטעי המוסיקה נלווים קטעי קישור המסבירים את הקשר בין הקטעים ומדגימים את הכלים. אך עיקר החוויה במופע שלנו היא חווית ההאזנה. אנו מאמינים שזה  מה שנשאר לבסוף למאזינים ואת זה הם לוקחים איתם הביתה. התגובות הנהדרות שקיבלנו בהופעות בפני בני נוער מעודדות אותנו להמשיך בקו הזה

AUDIO
VIDEO

חברי ההרכב

 

גנאדי טליס מנגן בקבוצת הכינור הראשון בתזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית (מ-2001). נולד באודסה ב-1973, החל ללמוד נגינה בכינור בגיל 5 בקונסרבטוריון העירוני והמשיך בביה"ס למוסיקה שם. עלה ארצה עם משפחתו ב-1991. בוגר ביה"ס התיכון לאמנויות ע"ש תלמה ילין. שירת בצה"ל ברביעיית המיתרים הקאמרית של חיל האוויר. בוגר האקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בכיתתו של פרופ' זיסרמן.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בוריס רימר ניגן ויולה בתזמורות שונות, בהן הסימפונט רעננה, התזמורת הקאמרית הישראלית והקאמרטה הישראלית ירושלים ומשתתף בהרכבים שונים של מוסיקה קאמרית. נולד באלמטה, בירת קזחסטן, ב-1977. החל ללמוד נגינה בכינור בגיל 7 בביה"ס המרכזי למוסיקה שם. עלה ארצה עם משפחתו ב-1995. בוגר תואר ראשון מהאקדמיה למוסיקה באוניברסיטת תל-אביב בכינור ובוויולה בכיתתה של פרופ' אירנה סבטלובה.

 

 

 

 

שי פקר מופיע כנגן אורח במרבית התזמורות בארץ ופעיל כמפיק, כמעבד, כמלחין וכיזם פרויקטים בארץ ובעולם. ניגן בתזמורת הקאמרית הישראלית ועבד בה כמתאם הנגנים (2011-2002). נולד בריגה, לטביה, למשפחה של בימאי תיאטרון. החל ללמוד פסנתר בגיל 5, בגיל 12 החל לנגן בצ'לו ועבר לקונטרבס בגיל 16. לאחר עלייתו ארצה המשיך את לימודיו באקדמיה למוסיקה ע"ש רובין באוניברסיטת תל-אביב. ב-1994 הוזמן על ידי מורה הקונטרבס הבכיר, לודוויג שטרייכר, ללמוד בווינה. עם סיום הלימודים וקבלת התואר המשיך לנגן בתזמורות ובהרכבים שונים באירופה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ולדימיר קפלן מכהן כנגן כלי הקשה וטימפני בתזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית. הופיע ברסיטלים ובקונצרטים קאמריים ברחבי ישראל ואירופה. בוגר האקדמיה למוסיקה בחרקוב, אוקראינה, וכיתת הסולנים של האקדמיה המלכותית בקופנהגן. בעל תעודת הוראה מאוניברסיטת בר-אילן.

כיום, בעידן הטכנולוגי שבו ילדים ובני נוער מחוברים למחשב ולשאר אביזרים כגון אייפון, אייפד ועוד, המודעות למוסיקה קלאסית הולכת ופוחתת. כולם מחפשים את הלהיט הבא, את הריקוד שיסעיר ויקפיץ אותם, ושוכחים שלפני כל זה היו גם דברים אחרים...

 

ספייבורג הוא הרכב של ארבעה נגנים המגיעים מעולם המוסיקה הקלאסית, המצליחים ליצור עיבודים חדשים בשילוב עם מוסיקת רוק עכשווית ומוכרת.    

 

בהופעה מול בני נוער אנו מנגנים בדרך סוחפת ומקצועית מוסיקה קלאסית, שבמפתיע צצה ועולה מתוכה מנגינה מוכרת של להקת רוק שבני הנוער מתחברים אליה מיד. מתוך כך הם נפתחים לעולם של יצירות קלאסיות החדש להם.

 

במהלך הנגינה, אנו משתפים את הקהל בדו-שיח ומספרים בשיחה קולחת והומוריסטית על ההיסטוריה של המוסיקה הקלאסית ואיך הגענו עד הלום.

 

אחרי ההיכרות הקצרה עם העולם הקלאסי בהופעותינו והטמעתו באוזניהם דרך השפה שהם מכירים, אנו בטוחים שבהדרגה יגיעו לאולמות הקונצרטים עוד ועוד ילדים ובני נוער הנפתחים לעולם מוסיקלי חדש ועדכני.

RIDERS

Set List

Tech Rider

Hospitality Rider

CONTACT

Shai Peker
 

spyborgmusic@gmail.com

Tel: +972-54-2355578

 

Follow us on:

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Instagram Icon
  • White SoundCloud Icon
  • White YouTube Icon

© 2018 by SPYBORG created with Wix.com

bottom of page